بهروز روستا آزاد ،رئیس اتحادیه آسانسور و تاسیسات مکانیک ساختمان کرج :

فن آوریهای نوین در صنایع تاسیسات ساختمان ،رفاه و امنیت را به رامغان آورده است

دستیابی طراحان و مهندسان به فن آوریهای نوین در عرصه صنایع تاسیسات مکانیکی ساختمان ،رفاه ،امنیت و صرفه جویی اقتصادی را در ابعاد مختلف برای ساکنان ساختمانها به ارمغان آورده است .


بهروز روستا آزاد رئیس اتحادیه صنف آسانسور و تاسیسات مکانیک ساختمان کرج درگفتگو با گروه خبری اتاق اصناف به تشریح جایگاه و نقش مهم تاسیسات در ساختمان پرداخت . وی درهمین رابطه گفت : پیشرفت های بدست آمده از تحقیقات و تلاش های دانشمندان ،طراحان و کارشناسان صنایع تاسیسات مکانیکی ساختمان ،تحولات شگرفی را در این عرصه بوجود آورده است .امروز دیگر،گرم و سرد کردن محیط داخلی ساختمان ها ،یک چالش به شمار نمی رود . امروز به مدد ادواتی به نام بالابر یا آسانسور،زندگی در طبقات بالا و ساختمانهای بلند مرتبه به راحتی امکان پذیر شده است .این توسعه و پیشرفت در دیگر مباحث مربوط به ساختمان ،شامل روشنایی،تزئینات داخلی ،تاسیسات حرارتی و برودتی نیز چشمگیر هستند که مجموعه ای از این فن آوریها ،سکونت گاه های انسان امروزی را مفرح ،ایمن و ایده آل کرده اند .
وی افزود : به موازات همین توسعه و پیشرفت فن آوری ،موسسات و شرکت هایی ایجاد شده اند که در زمینه فروش ،نصب و راه  اندازی تاسیسات مربوط به ساختمان فعالیت می کنند و به متقاضیان خدمات ارائه می دهند .بدیهی است که برای ساماندهی و نظارت بر فعالیت این بازار گسترده به تشکیلات مدیریتی و نظارتی نیاز داریم که امروزه این مجموعه های نظارتی به نام اتحادیه های صنفی شناخته می شوند .مسوولیتی که اتحادیه های صنفی بر عهده دارند ،با توجه به وسعت و پراکندگی بازار پیش رویشان ،بسیار مهم و حساس است . شناخت مشکلات و چالش های بازار ،تعامل با دیگر دستگاه های نظارتی در سطح شهر ،ارائه راهکار مناسب برای کاهش و از میان بردن مشکلات صنفی ،ارتباط و همکاری تنگاتنگ با معتمدان ،پیشکسوتان و بزرگان صنف با هدف بررسی مسائل پیش روی صنف ،تلاش برای دفاع از حقوق صنفی تمامی اعضای تحت پوشش از جمله وظایفی است که در اتحادیه های صنفی دنبال می شوند .
وی افزود : همانگونه که در ابتدا اشاره کردم ،تاسیسات یکی از مهم ترین بخش های مرتبط با صنعت ساختمان به شمار می رود .به عبارتی دیگر تاسیسات قلب تپنده ساختمان است که زندگی در ساختمان را جاری می کند .بنابراین اشتباه یا نقص در نصب تاسیسات متناسب با فضا و کاربری ساختمان می تواند منجر به بروز خسارات مالی و حتی جانی در یک ساختمان شود .همچنین نصب صحیح و محاسبات دقیق و مهندسی تاسیسات ،می تواند ضمن صرفه جویی اقتصادی ،ضامن زندگی آرام و اطمینان خاطر برای ساکنان یک ساختمان باشد .از همین جهت تمامی دست اندرکاران و فعالان این بخش مهم ،باید از مهارت ،دانش و اطلاعات کافی جهت ارائه خدمات مناسب به مشتریان برخوردار باشند و فعالیت خود را در چارچوب قوانین و دستور العمل های قانونی دنبال کنند . قوانین مربوط به حوزه فعالیت کاری صنوف ،همچنین بخش نامه ها و ضوابط خاص آن به طور معمول از طریق اتحادیه های صنفی در اختیار اعضاء تحت پوشش قرار می گیرد . بنابراین ارتباط و تعامل دوجانبه میان اعضاء و اتحادیه ،در سالم سازی فضای کسب وکار موثر است .به عبارتی دیگر اتحادیه ها محل تلاقی ،دیدار و هم اندیشی اعضاء صنف برای پیشبرد امور و کاهش مشکلات صنفی هستند و هرچه ارتباط اعضای یک مجموعه صنفی با یکدیگر نزدیک تر و صمیمانه تر باشد ،رسیدن به خواسته های قانونی و حقوق مشروع نیز آسان تر می شود .
روستا آزاد افزود : اتحادیه تاسیسات مکانیک ساختمان کرج بر همین اساس تلاش دارد تا با همفکری و تعامل با همکاران خود ،فضایی سالم را جهت کسب و کار فراهم آورد .درهمین رابطه این اتحادیه صنفی ،طرح های مختلفی را درجهت ساماندهی فعالیت شرکت های تاسیساتی ،گازرسانی و آسانسور انجام داده است که امیدواریم اجرای این برنامه ها ، دربهبود روند فعالیت های صنفی واقتصادی کلیه همکاران مفید وموثر باشد.

وی افزود : متاسفانه در حوزه فعالیت شرکت های گازرسانی و تاسیساتی مشکلاتی وجود داشت که ما توانستیم پس از بررسی و پیگیری های بسیار و طرح مسائل در سازمان های نظام مهندسی استان البرز ،شرکت گاز ،استانداری ،فرمانداری و سازمان صنعت ،معدن و تجارت مسیر مشخصی را برای فعالیت سالم و قانونمند فعالان این رسته ها ،ایجاد کنیم .در حال حاضر تمامی افرادیکه متقاضی فعالیت در حوزه تاسیسات و گازرسانی هستند ،بدون تایید اتحادیه ،امکان فعالیت در بازار استان البرز را ندارند .بدیهی است که این افراد پیش از ورود به بازار کار بایستی با مراجعه به اتحادیه و تشکیل پرونده از نحوه ی فعالیت و نرخ های مصوب و قانونی اطلاعات لازم را کسب کنند . گذراندن دوره های آموزشی و دریافت گواهینامه های فنی و مهارتی نیز از مراحلی است که برای متقاضیان ورود به این بازار کار ،در نظر گرفته شده است . در همین رابطه سازمان فنی و حرفه ای کشور ،برنامه های آموزشی گسترده ای برای افزایش سطح مهارت های فنی کلیه مشاغل فنی از جمله تاسیسات مکانیک ساختمان در دستور کار خود دارد که این برنامه های آموزشی در تمامی شهر های کشور با همکاری اتحادیه های صنفی اجرا می شوند و افراد پس از گذراندن آزمون های مختلف و قبولی در امتحانات ،صلاحیت فنی را برای ورود به بازار کار پیدا خواهند کرد و اتحادیه نیز به عنوان یک مرجع قانونی ،حامی و پشتیبان این همکاران خواهد بود و طی فعالیت اعضاء تحت پوشش خود در بازار کار ،از حقوق قانونی آنها دفاع خواهد کرد .
وی افزود : اغلب مشکلاتی که در حوزه تاسیسات ساختمان (حرارتی و برودتی ،فاضلاب ،گازرسانی ) اتفاق می افتد ،مربوط به فعالیت مجریان فاقد پروانه کسب است که متاسفانه اغلب این افراد صلاحیت فنی لازم را نیز ندارند .بسیار داشته ایم که یک کارفرما ،با هدف هزینه کمتر ،پروزه مسکونی با اداری خود را جهت اجرای سیستم های تاسیساتی به یک مجری فاقد صلاحیت سپرده است و پس از پایان کار ،مشکلاتی نظیر گرفتگی لوله های فاضلاب ،نشتی لوله های آب ،بازدهی نامناسب حرارت رادیاتورها و عملکرد ناقص تاسیسات ،اشکال در محاسبات لوله کشی تاسیسات و ده ها مورد دیگر ،متوجه ساکنان ساختمان می شود و این پایان ماجرا نیست . شکایت از کارفرما و پیگیری موضوع توسط خریداران ساختمان و طرح دعوی در محافل قضایی مراحل بعدی هستند که تمای این گرفتاریها ،نتیجه یک بی دقتی و سپردن یک امر مهم به مجری فاقد صلاحیت فنی است .
روستا آزاد افزود : متاسفانه این جریانات در بحث آسانسور و بالابرها هم وجود  دارد . ما در این اتحادیه هر روز با طرح شکایت از سوی شهروندان مواجه هستیم که نسبت به عملکرد شرکت یا فرد نصاب آسانسور ساختمان خود معترض هستند .
وی افزود : باید توجه داشت که روند رسیدگی به این اعتراضات و حل اختلافات بوجود آمده برای اتحادیه ها و دیگر محافل قضایی بسیار زمان گیر و پر هزینه است و گاها به نتیجه هم نمی رسد . اذا برای کاهش این قبیل مشکلات ،این اتحادیه صنفی سعی دارد تا از طریق مشورت با صاحب نظران و کارشناسان با تجربه رسته های تحت پوشش ،ضمن یافتن راهکار های واضح و مطمئن و پیشگیری از بروز مشکلاتی از این دست ،شرایط فعالیت قانونی برای تمامی همکاران را بوجود آورد و برای رسیدن به این هدف به یاری و مشارکت تمامی دلسوزان و بزرگان صنف نیازمند است .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.