بهرامی، رئیس اتحادیه تزئینات ساختمان

فضای داخلی ساختمانها بدون تزئینات داخلی ،کارایی لازم را ندارند.


بخش اعظمی از عمر ما در فضاهای داخلی ساختمانها سپری می شود .این فضاها محیطی را ایجاد می کنند که پاسخگوی نیازهای اساسی ما نظیر داشتن سرپناه باشند و قابلیت انجام امور روزمره ما در این فضاها وجود داشته باشد .

نحوه ی چیدمان وسایل و استفاده از مصنوعات دیگر برای تزئین فضاهای داخلی ساختمان ،به محیط روح می بخشد .در حقیقت کیفیت تزئینات و فضاهای داخلی از یک طرف ،تاثیر مستقیم بر نحوه ی انجام فعالیت های ما دارد و از دیگر سو نگرش ،احوال و شخصیت مارا تحت تاثیر قرار می دهد . فضای معماری بدون تزئینات داخلی یا قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن ،کارایی لازم و بهینه را نخواهد داشت .
مطالب فوق ،بخشی از سخنان آقای محمد بهرامی صالح ،رئیس اتحادیه صنف تزئینات ساختمان کرج است که در گفتگوی ما با ایشان در مورد اهمیت و جایگاه این حرفه عنوان شد .
وی در همین رابطه افزود : تزئینات داخلی ،بخش جدایی ناپذیر از معماری به شمار می رود . در بحث معماری ایرانی ،انواع گچ بری ها ،مقرنس کاری ها ،آینه کاری ها و استفاده از شیشه های رنگی در ساخت درب ها و پنجره ها ،از شاخص های مهم تزئینات داخلی در شمار می روند .در کنار هنر معماران داخلی ،آثار با ارزشی همچون فرش دستباف ایرانی ،منبت کاری و حکاکی روی فلز و چوب ،نقشی اساسی و تکمیل کننده در پیدایش یک فضای ایده آل برای کار و زندگی دارند .
وی افزود : توجه به نظم و دیگر عناصر روح بخش ،همواره در معماری و ساخت فضاهای زندگی و کار انسان وجود داشته است . این مسئله در زمان های مختلف ،با توجه به فرهنگ و سبک معماری خاص یک منطقه جغرافیایی تغییر کرده است . به طور مثال درکشورمان ،روزگاری زندگی در خانه های بزرگ با حیاط بزرگ و استخر ،پنجره های رنگی و تزئینات گچ بری مرسوم بود . اما امروزه زندگی در آپارتمان و محیط های کوجک ،پنجره های دو جداره و پرده های ضخیم را تجربه می کنیم .زمانی نشستن بر فرش و تکیه زدن بر پشتی مرسوم بود ،اما امروز مبلمان جای آنرا گرفته است .شاید شکل و فرم تزئینات داخلی ساختمان هایمان به مرور زمان تغییر کرده باشند ،اما محتوای اصلی آن هیچگاه تغییر نخواهد کرد .
بهرامی افزود : موضوع تزئینات داخلی ساختمان یا همان معماری داخلی ،آنچنان با زندگی انسان درآمیخته شده است که نمی توان فضایی را بدون وجود لوازم ،ادوات و دکوراسیون خاص آن محیط ،تصور کرد . انواع وسایل شامل ،مبلمان ،کف پوش ها ،ویوار کوب ها ،کاغذ دیواری ،تجهیزات نور پردازی ،پرده ،موکت و ده ها قلم کالای دیگر ،با طرح ها و نقش های مختلف متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی مردم جهان طراحی ،ساخته و روانه بازار مصرف می شوند تا شرایط زندگی و کار ایده آل در ساختمان های ما فراهم شود .
رئیس اتحادیه صنف تزئینات ساختمان کرج افزود : تا چند سال پیش گردش مالی در بازار تهیه و توزیع محصولات و کالاهای تزئینات ساختمان ،روالی عادی داشت .اما در پی کاهش ساخت و سازها در کشور و رکود اقتصادی ،شرایط کسب و کار برای اغلب فعالان این حوزه سخت شده است .در بحث تولید کالاهای مرتبط با این صنعت مانند،کاغذ دیواری یا انواع  کف پوشها و دیوار کوب ها نیز ،اکثر کارخانجات و تولیدی های داخلی با مشکل رکود و تامین هزینه های جاری خود مواجه هستند . از دیگر سو واردات بی رویه محصولات خارجی به کشور عرصه را بر تولیدی های داخلی تنگ تر کرده است .
وی افزود : امروز بازار محصولات تزئینات ساختمان در اختیار کشور هایی همچون آلمان ،ایتالیا ،ترکیه و چین قرار دارد و رقبای ما توانسته اند با بهره گیری از تجهیزات مدرن ،بازاریابی علمی و حمایت های دولتی ،بازار مصرف جهانی را در اختیار بگیرند .اما متاسفانه ما در کشورمان به رغم برخورداری از امکانات و ظرفیت های مناسب ،نتوانسته ایم از داشته هایمان به نحو شایسته تری استفاده کنیم .

IMG_8854.jpg

بهرامی افزود : خوشبختانه ما در منطقه ای از جهان زندگی می کنیم که شرایط مساعدی برای پرورش محصولات کشاورزی دارد .صنعتی که اگر به طور علمی مدیریت شود ،می تواند تمامی نقاط ضعف و اشتباهات را جبران کند . به طور مثال در استان البرز و به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی مناسب ،شرایط ایده آلی برای پرورش انواع گل و گیاهان زینتی وجود دارد .این صنعت چند سالیست که به مدد حضور و فعالیت فارغ التحصیلان رشته کشاورزی و حمایت های خوب دولتی ،روند رو به رشدی داشته است و عملکرد مجموعه دست اندر کاران این حوزه ،رتبه استان البرز را در سطح کشور در مقام بسیار خوبی قرار داده است . در همین رابطه سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج چند سالیست  با برپایی نمایشگاه گل و گیاه ، نفسی تازه به بازار گل و گیاه می دمد . این نمایشگاه فرصتی را در اختیار فعالان این حوزه ،جهت معرفی و ارائه توانمندی های خود به علاقمندان قرار داده است . برپایی جشنواره بزرگ لاله ها در جاده چالوس ،یکی دیگر از اقدامات جالب توجه فعالان این بخش است که با هدف رونق درصنعت پرورش گل و شناساندن ظرفیت های استان البرز به دیگر استان های کشور برگزار می شود .
بهرامی افزود : در حال حاضر محدودیتی برای گسترش این صنعت در استان البرز وجود ندارد و علاقمندان می توانند با مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی ،از نحوه ی راه اندازی گلخانه و تسهیلات ویژه بانکی ،اطلاعات کافی را بدست آورند . در بحث تاسیس واحد صنفی گل فروشی نیز ،این اتحادیه صنفی بعنوان متولی و نهار ناظر برفعالیت واحد های صنفی ،در خدمت متقاضیان است و اطلاعات لازم را در ختیار علاقمندان قرار خواهد داد .
بهرامی افزود : رسته های دوخت ،نصب و فروش پرده ،گل فروشی ،وکالای خواب ،شامل حوله پتووانواع تشک های طبی وصنعتی انواع روفرشی رو تخت خوابی وغیره ،مجسمه سازی ،کناف. کاری های متعددوکفپوشهای سه بعدی وکش سانهای سه بعدی برای سقفها کارهای خدماتی منازل شرکتها ادارات،کاغذ دیواری ،کف پوش ،موکت و تمامی متعلقات ،زیر مجموعه این اتحادیه صنفی در کرج هستند .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.